Jubileumeditie Restart a Heart Day voor het eerst in Utrecht
Tweehonderd mensen oefenden met reanimeren

De afgelopen vier jaar maakten zo'n vijfhonderd mensen kennis met reanimatie tijdens Restart a Heart Day in het St. Antonius Ziekenhuis. Daar kwamen er vrijdag in Utrecht weer zo'n tweehonderd bij.
Tijdens de jubileumeditie gaven artsen en verpleegkundigen van het ziekenhuis, medewerkers van ambulancevoorziening RAVU en docenten van medisch opleider METS demonstraties. Daarna mochten deelnemers zelf aan de slag.
Eén op vier succesvol
Reanimatie, het op gang brengen van de hartslag na een hartstilstand heeft de afgelopen vijftien jaar een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Op veel plekken hangen tegenwoordig automatische defibrillatoren (AED’s) en veel meer mensen dan vroeger kunnen met de hand reanimeren. Ook zijn netwerken opgericht van vrijwilligers die snel opgeroepen kunnen worden voor assistentie bij een hartstilstand. Hierdoor is de kans op een succesvolle reanimatie bij een hartstilstand gestegen van één op tien naar één op vier.
Restart a Heart is een wereldwijd initiatief waarmee jaarlijks op 16 oktober aandacht gevraagd wordt voor reanimatietechniek. Het St. Antonius Ziekenhuis is één van de plaatsen waar mensen daarmee kunnen kennismaken.
Levens redden
Reanimatiecoördinator Mariëtte Hagg van het St. Antonius vindt het mooi dat Restart a Heart Day inmiddels voor de vijfde keer in het ziekenhuis gehouden wordt. ,,Elke keer maken meer dan honderd mensen kennis met reanimatie. We hopen natuurlijk dat zij straks ook een echte cursus gaan volgen zodat nog meer mensen in de regio Utrecht levens kunnen redden.”
Ambulanceverpleegkundige Chaska Wortel benadrukt het belang van reanimatie en het nut van Restart a Heart Day. ,,We zijn blij om ook dit jaar weer aanwezig te zijn op deze Restart a Heart Day in het St. Antonius. Wanneer een ambulanceteam aankomt bij een reanimatie en deze overneemt, kan dat er heftig uitzien. Daarom laten we vandaag graag zien hoe we handelen in een 'normale setting'. Je hoopt dat het nooit zo ver komt, maar mocht het wel nodig zijn, dan is het waardevol om deze kennis al te hebben. Hoe sneller een hartstilstand wordt herkend en hoe sneller er wordt gestart met reanimeren, hoe groter de overlevingskans van de patiënt.”