Geboortezorg

Onderzoeken tijdens je zwangerschap

Tijdens een zwangerschap worden diverse onderzoeken gedaan zoals bloedonderzoek en echo's. Ook kan er onderzoek worden gedaan naar aangeboren afwijkingen.

De diverse soorten echo’s en andere onderzoeken worden aangeboden en met je besproken als hier een aanleiding voor is. Wellicht omdat er aangeboren afwijkingen in je familie voorkomen of om andere redenen. In onderstaande informatie lees je welke soorten onderzoeken wij doen en waar ze voor zijn bedoeld.

Wat is prenatale screening?

Prenatale screening is onderzoek tijdens de zwangerschap. Je kunt tijdens je zwangerschap laten onderzoeken of er aanwijzingen zijn dat het kind in je buik een chromosoom- of lichamelijke afwijking heeft. Dit noemen we prenatale screening.

Twee soorten

Er zijn twee soorten onderzoeken:

  1. Onderzoek naar chromosoomafwijkingen: de NIPT (niet-invasieve prenatale test). Dit is een bloedonderzoek.
  2. Onderzoek naar lichamelijke afwijkingen: de 13 weken en de 20 weken echo.

Counselingsgesprek

Wil je meer weten over deze onderzoeken? Dan plannen we een counselinggesprek. In dit gesprek kijken we samen wat je nodig hebt om een keuze te maken die bij jou past. Je kunt je vragen stellen tijdens dit gesprek.

Voorbereiding op het gesprek

Lees vóór het gesprek informatie over de diverse onderzoeken. Op www.pns.nl: Onderzoeken tijdens de zwangerschap en na de geboorte | Prenatale en neonatale screeningen) vind je meer informatie, bijvoorbeeld: 

Wel of geen onderzoek: dat bepaal je zelf

De NIPT, 13 wekenecho en 20 wekenecho zijn niet verplicht. Je kiest zelf of je een of meerdere onderzoeken wilt laten doen en wat je doet met de uitslag. Ook kun je op elk moment van het onderzoek stoppen.

Hartjesspreekuur

Het hartje van jullie wondertje horen, kan een pak van je hart zijn. Daarvoor hebben wij een hartjesspreekuur.

Ongeruste zwangeren die al onder controle zijn van Geboortezorg en zwanger zijn van een eenling tussen de 13 en 20 weken (en ook echt niet korter of langer, dus 20 weken + 0 dagen), kunnen op dinsdag en donderdag tussen 16.30 en 17.00 uur op de polikliniek Geboortezorg locatie Utrecht (route 82) binnenlopen om even te luisteren. Het hartjesspreekuur is alleen bedoeld om even te luisteren bij twijfel of ongerustheid. Fijn en geruststellend! 
Bij klachten kom je niet langs maar neem je contact met ons via het spoednummer 088-320 64 11.

Gerelateerde informatie

Terug naar boven