Nieuwsoverzicht

Veilig verduurzamen met Infectiepreventie

Het groene verhaal van Roel Lagendijk

Roel Lagendijk

Duurzaam werken leeft onder medewerkers van het St. Antonius Ziekenhuis. Veel medewerkers zijn bezig met verduurzaming en werken zo aan de ziekenhuisbrede duurzaamheidsdoelen voor een groen St. Antonius Ziekenhuis. In deze interviewserie vertellen medewerkers daarover. Dit keer vertelt Roel Lagendijk, deskundige Infectiepreventie. Hoe is hij zich met duurzaamheid gaan bezighouden? Wat heeft hij al bereikt? En wat wil hij meegeven aan collega’s?

Multidisciplinair vraagstuk 

Roel werkt al 25 jaar als deskundige Infectiepreventie, waarvan 4 jaar in het St. Antonius. Hier is hij onder andere bezig met de aandachtsgebieden OK en dialyse, en ook een paar verpleegafdelingen. Sinds 2023 is hij verbonden aan het programmateam Duurzaam Antonius. 

“Meedenken in het programmateam leek me meteen leuk,” vertelt Roel. “Ik ben geen milieuactivist, maar probeer privé wel bewuste keuzes te maken. In het ziekenhuis is duurzaamheid extra interessant, omdat je altijd met meerdere disciplines samenwerkt. Zo bekijk je een vraagstuk van verschillende kanten en breng je projecten samen verder.”

Soms lijkt het alsof duurzaamheid en infectiepreventie met elkaar botsen. Roel ziet dat anders: “Ons doel is juist om veilig te verduurzamen. Een duurzaam alternatief mag nooit leiden tot meer infecties. Want een infectie betekent extra opnames, meer materiaalgebruik en dus ook meer CO₂-uitstoot. Het Samenwerkingsverband Richtlijnen Infectiepreventie (SRI) publiceert ook regelmatig nieuwe richtlijnen die duurzaamheid ondersteunen.”

Schone lucht zonder verspilling

Infectiepreventie werkt in het ziekenhuis mee aan verschillende duurzame initiatieven. Zo wordt er op onderzoekstafels minder onnodig papier gebruikt en is met campagnes en voorlichting het onnodig gebruik van handschoenen flink teruggedrongen. Dat leverde in 2024 al ruim een half miljoen minder handschoenen op dan in 2023.

Dit jaar neemt Infectiepreventie isolatieschorten onder de loep. Deze wegwerpschorten zorgen voor veel CO₂-uitstoot en afval. Roel: “Onderzoek laat zien dat er in de meeste gevallen ook zonder isolatieschort veilig kan worden gewerkt. En in de overige situaties is een schort zonder mouwen vaak voldoende. We zijn nu bezig met het aanpassen van het beleid. Zodra het is ingevoerd, zal het veel afval besparen.”

Daarnaast wordt gekeken naar de luchtbehandeling op de OK. “Nu staan al onze OK’s standaard ingericht op de hoogste luchtkwaliteit met veel luchtwisselingen. Voor een deel van de ingrepen is dit niet nodig, maar we zijn hierdoor wel flexibel in het gebruik van de OK’s. Om energie te besparen zijn we aan het kijken wat de mogelijkheden kunnen zijn. We onderzoeken of we gebruik kunnen maken van bewegingssensoren, waarbij de luchtwisselingen pas aan gaan als er beweging is.” In het begin gebeurt dit op de locatie in Utrecht.  

Wees bewust van je impact

Roel benadrukt dat verduurzamen begint bij kleine, persoonlijke keuzes. “Kijk naar je eigen impact, thuis én in je werk. En vraag je af: wat kan ik zelf bijdragen? Neem dat ook mee in je werk: zijn er alternatieven, of kunnen we iets misschien achterwege laten? Juist die bewuste keuzes maken samen het verschil.”

Meer over duurzaamheid

Duurzaamheid is een belangrijk onderdeel van onze meerjarenstrategie. Binnen het programma Duurzaam Antonius ondersteunen we teams bij nieuwe initiatieven, monitoren we lopende projecten en werken we aan maatregelen die bijdragen aan duurzame inzet van medewerkers en materiaal.

Terug naar boven