CT-scan van de dunne darm
Contact
Een CT-enterografie is een CT-scan van de dunne darm. Hierbij wordt de hele dunne darm in beeld gebracht. Dit onderzoek maakt het mogelijk om afwijkingen in de dunne darm af te beelden.
Op deze pagina snel naar
Voorbereiding
Bloed laten prikken
Twee weken voor dit onderzoek moet u bloed laten prikken. Wij moeten voor het CT-onderzoek namelijk de waarde van uw nierfunctie weten. Dit is belangrijk voor uw veiligheid tijdens het onderzoek.
Om bloed te laten prikken krijgt u een labformulier van uw arts. Dit kan een papieren labformulier zijn, of een digitale via Mijn Antonius. Zorg dat u uiterlijk 8 dagen voor de CT-scan bloed heeft laten prikken. Als wij de waarde van uw nierfunctie een week voor het onderzoek niet hebben ontvangen kan het onderzoek niet doorgaan.
Meld allergische reactie
Heeft u eerder een allergische reactie gehad op een röntgencontrastmiddel? Meld dit dan ruim voor het onderzoek plaatsvindt bij uw behandelend arts.
Zwangerschap
Straling kan schadelijk zijn voor uw ongeboren kind. Als u zwanger bent, of denkt te zijn, meld dit dat zo snel mogelijk. Het is beter uw ongeboren kindje niet aan straling bloot te stellen.
Eten en drinken
Het is belangrijk dat u vanaf 4 uur vóór het onderzoek niet meer eet, drinkt en rookt. Dit heet 'nuchter zijn'.
Als u suikerziekte (diabetes) heeft, overleg dan met uw arts of diabetesverpleegkundige of het nodig is om uw medicijnen, insuline of eten hiervoor aan te passen.
Medicijnen
U kunt uw medicijnen en/of anticonceptiemiddel op de gebruikelijk manier innemen op de dag van het onderzoek.
Ontstekingsremmende pijnstillers
Neem 12 uur voor het onderzoek geen ontstekingsremmende pijnstillers in, zoals Ibuprofen. Heeft u toch ontstekingsremmende pijnstillers binnen 12 uur voor het onderzoek ingenomen? Geef dit dan aan. Het kan zijn dat het onderzoek naar een later tijdstip wordt uitgesteld.
Kleding en sieraden
- Draag kleding met zo min mogelijk metalen onderdelen, zoals ritssluitingen of metalen knopen/haakjes/bh-beugels;
- Draag geen sieraden (trouwring mag wel om blijven);
- Trek schoenen aan die u makkelijk uit- en aan kunt trekken.
Heeft u een stoma?
Neem dan voor het onderzoek contact op met de stomaverpleegkundige. Door de hoeveelheid vloeistof die u voor het onderzoek moet drinken en de laxerende werking hiervan, zal uw stoma sneller vol zijn dan u gewend bent. Samen met uw stomaverpleegkundige kunnen er voorzorgsmaatregelen getroffen worden om problemen met uw stoma te voorkomen.
Vervoer regelen
Het is verstandig als u vooraf regelt dat iemand u na het onderzoek naar huis rijdt. U krijgt tijdens het onderzoek namelijk het medicijn Buscopan, waardoor u niet meer zelf naar huis mag rijden.
Meenemen naar het ziekenhuis
- Uw zorgverzekeringspas. Informeer altijd vooraf bij uw zorgverzekeraar of u in aanmerking komt voor een (volledige) vergoeding van uw onderzoek in ons ziekenhuis.
- Indien deze niet digitaal is verstuurd: een verwijzing van uw huisarts of specialist. Zonder een verwijzing wordt uw zorg namelijk niet vergoed. Lees hier meer over vergoeding van uw zorg.
- Uw identiteitsbewijs.
Mijn Antonius-account aanmaken
Mijn Antonius is het beveiligde online patiëntenportaal van het St. Antonius Ziekenhuis. Heeft u nog geen account? Dan is het handig als u er een aanmaakt. Op onze webpagina Mijn Antonius leest en ziet u hoe u dit eenvoudig doet.
Uw afspraak verzetten of afzeggen
Kunt u niet? Geef dit dan zo snel mogelijk aan ons door, uiterlijk 48 uur voor uw afspraak. Dan kunnen wij in uw plaats een andere patiënt helpen. In Mijn Antonius kunt u veel afspraken zelf verzetten of afzeggen. Lukt dat niet? Neem dan altijd telefonisch contact op met de poli.
Komt u zonder afmelding niet naar uw afspraak, dan leggen we dit vast in uw dossier. Gebeurt dit 3 keer voor dezelfde afspraak, dan verwijzen we u terug naar uw huisarts. U heeft dan een nieuwe verwijzing nodig om een afspraak te maken.
Onderzoek
Mannitol
Nadat u zich heeft gemeld voor het onderzoek, krijgt u van de laborant een vloeistof te drinken. Hierdoor is de dunne darm voor het onderzoek gevuld. U krijgt 1 liter Mannitol opgelost in water te drinken. Mannitol is een suikervervangende zoetstof en heeft een laxerende werking.
CT-scan
- De laborant geeft aan welke kledingstukken u uit moet doen om een goede scan te kunnen maken.
- U gaat op de onderzoekstafel van de CT-scan liggen.
- U krijgt een infuus. Een infuus is een flexibel kunststof hol buisje met een slangetje eraan, dat met een naald in een ader wordt geprikt. De contrastvloeistof en medicijnen komen via het slangetje uw lichaam in.
- De laborant loopt de kamer uit, maar kan u wel zien. U kunt met de laborant praten via de intercom.
- De onderzoekstafel wordt langzaam door de opening in het midden van het apparaat geschoven.
- Het is belangrijk dat u tijdens het onderzoek zo stil mogelijk blijft liggen.
- Tijdens het onderzoek wordt u soms gevraagd diep in te ademen en uw adem even in te houden. Dit is
belangrijk om een scherpe beelden te kunnen maken.

Buscopan
Via het infuus krijgt u het medicijn Buscopan toegediend. Buscopan is een spierontspanner die zorgt voor gladde spieren in het maag-darmkanaal. Dit is nodig om een beter beeld te krijgen.
Van het medicijn Buscopan zijn niet genoeg gegevens beschikbaar om de mogelijke schadelijkheid te kunnen beoordelen. Daarom wordt tijdens het geven van borstvoeding het gebruik van Buscopan niet aangeraden. Wij raden u aan de borstvoeding tot 24 uur na het onderzoek af te kolven en weg te gooien.
Als u om een bepaalde reden geen Buscopan mag (contra-indicatie), dan krijgt u het medicijn Glucagon toegediend.
Tijdsduur van het onderzoek
Het onderzoek duurt 10 tot 25 minuten.
Nazorg
Bloed- en/of urineonderzoek
Jodiumhoudend contrastmiddel heeft voor een aantal uren invloed op de uitslag van laboratoriumonderzoek. Als u na het CT-onderzoek met contrast nog voor bloed- of urineonderzoek moet, dan dient u rekening te houden met een wachttijd van minimaal 4 uur tussen het CT-onderzoek en de afname van bloed en/of urine.
Naar huis
U mag na het onderzoek niet zelf naar huis rijden, omdat u tijdens het onderzoek Buscopan heeft gekregen. Een bijwerking van Buscopan is namelijk dat u tijdelijk wazig ziet. Dit gaat binnen enkele uren weer over. Wij raden u daarom aan iemand mee te nemen naar het onderzoek die u naar huis kan rijden.
Als u Glucagon heeft gekregen, kunt u zich door dit medicijn flauw of duizelig voelen. We raden u dan ook aan om iets te eten mee te nemen.
Drink extra water
Wij raden u aan om na het onderzoek gedurende de dag meer te drinken dan normaal. Hierdoor kan het contrastmiddel uw lichaam sneller via uw urine verlaten. Let op: overleg met uw behandelend arts als u een vochtbeperking heeft.
Geeft u borstvoeding?
De contrastvloeistof die u krijgt ingespoten bij een CT-onderzoek wordt voor minder dan 1% uitgescheiden in de moedermelk. Contrast lijkt geen schadelijke gevolgen te hebben voor baby’s die borstvoeding krijgen. Wilt u niet dat uw baby deze minimale hoeveelheid contrast binnenkrijgt? Dan kunt u de borstvoeding tot 24 uur na het onderzoek afkolven en weggooien.
Van het medicijn Buscopan zijn niet genoeg gegevens beschikbaar om de mogelijke schadelijkheid te kunnen beoordelen. Daarom wordt tijdens het geven van borstvoeding het gebruik van Buscopan niet aangeraden. Wij raden u aan de borstvoeding tot 24 uur na het onderzoek af te kolven en weg te gooien.
Uitslag van het onderzoek
De uitslag van het onderzoek krijgt u van uw behandelend arts. De onderzoeker mag u hierover geen informatie geven. De uitslag van bepaalde onderzoeken kunt u na 2 weken ook inzien in uw eigen dossier via Mijn Antonius.